Sanat yolu; sanat okumak, sanat öğrenmek ve hatta sanat yapmak yolu değildir. Sanatçı olmak yoludur. 

İnovasyon ve girişimcilik üzerine birçok kitap yazılmış, birçok metot ve araç geliştirilmiştir. Ancak bizim inancımıza göre; eğitimler almak, kitaplar okumak ve hatta uygulama yapmak girişimci ve inovatif olmaya yetmez. "Girişimci / inovatif olmak", sürekli uygulama yaparken içine dönüp bakmayı ve kişisel olarak gelişmeyi barındırır. Bu gelişim alanları belirsizlikle kalabilme, duygusal engellerle başa çıkabilme, yaratıcılık vb. insani yetkinliklerdir.

Biz de girişimcilik ve inovasyona, içsel yolculuğu da içeren birer öğreti olarak bakıyoruz. Uzak doğu dövüş sporları veya yoga nasıl bedenin yanına zihin, duygu ve anlamı koyuyorsa, biz de zihnin yanına duygu, anlam ve bedeni koyuyoruz.

Halftone Rocket

İNOVASYON VE GİRİŞİMCİLİK ÇÖZÜMLERİMİZ

Aşağıda önceden karşıladığımız bazı ihtiyaçları görebilirsiniz. İhtiyacınız benzerse, çözümü bizde hazır. 

Yine de gelip sizi dinleyeceğiz ve ihtiyacınızın benzer olduğundan emin olacağız. Benzerse, çözüm önerimizde size özel ince ayar yapacağız.

İhtiyacınız farklıysa, size özel bir çözümü birlikte tasarlayabiliriz. 

İş fikrini pişir

İhtiyaç: Kurumunuzun önceliklendirdiği birkaç dijital iş fikri var. Ancak müşterilerin bu fikre ne tepki vereceğini ve bu fikri nasıl bir iş modeliyle pazara çıkaracağınıza karar veremediniz. Hızlı bir şekilde ürün / hizmetin başarılı olması için tam nasıl tasarlanmalı anlamak istiyorsunuz. Fiyat, dağıtım kanalı vb. varsayımlarınızı test etmek ve buna göre ürün / hizmet tasarımında gerekli güncellemeleri yapmak istiyorsunuz.

Çözüm: Bir ürün / hizmetin pazarda tutup tutmayacağını görmeniz için ürünü geliştirmeye ihtiyacınız yok. Reklam videoları, dummy arayüzler vb. ile "ürün varmış gibi" yapabilirsiniz. Çalışanlarınızdan bir ekip oluşturarak 6 hafta içinde değer öneriniz ve iş modelinizle ilgili tüm varsayımlarınızı belirleyip yaratıcı deneyler / testlerle sahada test ediyoruz. Testi geçemeyen varsayımların yerine yenilerini oluşturuyoruz. En sonunda tüm varsayımlar testlerden geçtiğinde, ürün / hizmetin "problem-çözüm" ve "ürün-pazar" uyumu kavramsal olarak sağlanmış oluyor. Yani ürün/hizmeti geliştirmeye başlamadan önce tutma ihtimalini yükseltiyoruz :)

Girişimini ayağa kaldır

İhtiyaç: İş fikriniz, ürün / hizmetin ilk versiyonunu hayata geçirecek kadar olgunlaştı. Ancak kurduğunuz ekibin çeviklik / tasarım odaklı düşünme vb. inovasyon / girişimcilik metotlarını geliştirme yaparken doğru şekilde kullabileceğinden emin değilsiniz. Ayrıca ekip farklı departmanlardan bir araya gelen insanlardan oluştuğu için, fonksiyonel olabileceği konusunda endişeleriniz var. 

Çözüm: Değer öneriniz ve iş modelinizi çalışanlarınızdan bir ekip oluşturarak 12 haftada çalışan bir MVP (Minimum Viable Product), yani ürünün işe yarar ilk versiyonunu geliştiriyor ve canlıya alıyoruz. Tüm girişimcilik / inovasyon metotlarını uygulamanız için size eşlik ediyoruz. Böylece hem girişiminiz için bunu uygulamış oluyor, hem de uygulamayla içselleştirmiş oluyorsunuz. Tabii ki sadece metot değil, insani yetkinlikler üzerinde de sürekli uygulamalı çalışıyoruz.

Çevik organizasyon ol

İhtiyaç: Çeviklik eğitimleri alındı, ekipler her sabah "stand-up meeting"ler yapıyor, şekil olarak her şeyi yapmış gibisiniz. Ama olmayan bir şey var. Özünde çevik bir kurum olmadığınızı düşünüyorsunuz. Bazı insanlar eski alışkanlıklarına dönüyor. Stand-up meeting'lerin süresi 10 dk'dan 1 saate çıkmaya başladı. Hatta insanlar oturuyor ve çay kahve söylüyor :) Ayrıca çevik olmanızın iş sonuçlarına hiçbir etkisi olmadı.

Çözüm: Büyük dönüşümlerin büyük projelerle ve tasarımlarla yapılamayacağına inanıyoruz. Bu yüzden seçeceğimiz bir ekip / birimde 12 haftalık bir çalışma yapıyoruz. Bu birimin çevik olması için her türlü metodik ve insani yetklinlikleri gerçek hayat uygulamalarıyla kazandırıyoruz. Bir yandan; mevcut organizasyonun, kurum süreçlerinin ve kültürünün bu birimin çevik olmasına nasıl engel ve/veya yardımcı olduğuna ilişkin bulguları topluyoruz. Proje sonunda hem çevikliği içselleştirmiş bir ekip / birime sahip oluyorsunuz, hem de yaygınlaştırma için hangi aksiyonların alınacağını gerçek bulgular üzerinden çıkarıyoruz.

İNOVASYON VE GİRİŞİMCİLİK
ATÖLYELERİMİZ

Bu başlık altında birçok atölyemiz mevcut. İhtiyacınıza özel atölye tasarımı da yapıyoruz. Tüm atölyelerimizde teknik ve insani yetkinlikleri koçluk ve fasilitasyon teknikleriyle kazanmanıza yardımcı oluyoruz. Yüksek sayıda kişiye ulaşmak için oyunlaştırma platformu üzerinde çalışan video atölyeleriyle entegre ediyoruz.