top of page
Bütünsel danışmanlık.

1. Kurumun ve çalışanların çözümü benimsemesini sağlıyoruz. Bunu teknik projelerde bile insani ve kültürel konuları koçluk teknikleriyle ele alarak başarıyoruz. Ayrıca çözümün dokunduğu herkesi projeye dahil ediyoruz.

2. Doğru problemi çözdüğümüzden emin oluyoruz. İsteğinizi duyuyoruz ancak altındaki kök ihtiyaca odaklanıyoruz. 

3. Büyük projeleri 12 haftayı geçmeyen küçük parçalara bölüyoruz. Büyük projeler yavaş ilerliyor ve büyük varsayımları oluyor. Biz küçük varsayımlar oluşturuyor, onları test ediyor, edindiğimiz bulguyla hızlı ilerliyor, gerekirse hızlı yön değiştiriyoruz.

4. Danışmanlık vermiyoruz, danışmanlık deneyimi sunuyoruz. Siz zaten sektörünüzü çok iyi biliyorsunuz. Biz sizi bilgi ve tecrübenizi işler hale getirecek bir deneyime sokuyoruz. 

Bütünsel danışmanlık.

Her projede çözümün en kısa zamanda en etkili şekilde hayata "gerçekten" nasıl geçeceğine odaklanıyoruz. Çözüm tasarımını veya teknolojisini verip gitmiyoruz. İnsanlar tarafından benimsenmesini ve kullanılmasını sağlıyoruz. Uygulama yapıp gitmiyoruz. İşinize etki yarattığından emin oluyoruz. 5 günde yapılacak işi 1 günde nasıl yaparız diye sürekli fikir geliştiriyoruz. Bütün bunlar için tasarım odaklı düşünme + çeviklik + koçluk yaklaşımlarını kullanıyoruz. 

Bir müşteri hikayesi dinleyin

Kurumun ve çalışanların çözüme dahil olmasını sağlıyoruz. Bunu teknik projelerde bile insani ve kültürel konuları koçluk teknikleriyle ele alarak başarıyoruz. Ayrıca çözümün dokunduğu herkesi dahil ediyoruz.

Masa başında operasyonel modeller, organizasyonlar, süreçler tasarlanabilir. Ancak bunlar çoğu zaman entelektüel çalışma olmaktan öteye geçmez.
 
Çünkü süreçler / talimatlar robotlarda işe yarar. Ancak şirketlerde insan çalışır.

 

Bu sebeple bu tasarımların kurum çalışanlarının hangi ihtiyacını giderdiği ve hangi problemini çözdüğü esastır. İnsanlar kendi sorununu çözmeyen, hatta yeni sorunlar yaratan "çözüm"lere direnç gösterir. 
 
Bu sebeple ürün / hizmet tasarımı için uygulanan müşteri deneyimi, tasarım odaklı düşünme gibi yaklaşımları, biz her projemizde uyguluyoruz. Projenin etki edeceği herkesle konuşuyor; çözümü, bu kişilerin derdini çözen ve ihtiyaçlarını gideren bir müşteri deneyimi olarak tasarlıyoruz.  

Her çözümün merkezine insanı ve insanın oluşturduğu kurum kültürünü koyuyoruz. Yaklaşımımız onların işe ilişkin ihtiyaçlarını / problemlerini anlamaktan ibaret değil. Aşağıdaki konuları da birebir koçluk ve grup / ekip koçluğu teknikleriyle çalışıyoruz:

 

  • Projeye / çözüme ilişkin duygusal engeller / motivasyonlar neler?

  • Mevcut kültür proje kapsamındaki insanları nasıl engelliyor / onlara nasıl ilham veriyor?

  • Proje ekibinde gün yüzüne çıkmamış çatışmalar neler? Ekibi neler işler kılıyor?

Ekibimizdeki en az bir koç, aynı zamanda iş danışmanı yetkinliklerine sahip. Böylece sizlerle aynı dilden konuşarak koçluk yapabiliyoruz.

Bu yaklaşımımızla İnsanların çözümü benimsemesini ve kurum kültürünün çözümü desteklemesini kolaylaştırıyoruz. Yani çözümler gerçekten hayata geçiyor.

Doğru problemi çözdüğümüzden emin oluyoruz. İsteğinizi duyuyoruz ancak altındaki kök ihtiyaca odaklanıyoruz. 

İtiraf ediyoruz. Zamanında çoğu danışman gibi biz de müşterimizi dinledikten sonra çözümleri sıralamaya başlar, onu "en iyi uygulamalar" ve "benchmark" yağmuruna tutardık.

Ama şimdi sizi dinliyoruz. Koçluk teknikleriyle asıl derdinizi veya ihtiyacınızı anlamak için sorular soruyoruz. Bu süreçte "aslında benim buna değil de şuna ihtiyacım varmış" dediğinizi duyduğumuz da oluyor.

Proje ekiplerimizde de mutlaka koçluk + kurumsal danışmanlık yetkinliğinin ikisini birden barındıran en az bir kişi oluyor.

Genelde müşteri ziyaretlerinde aşağıdaki gibi şeyler duyarız.

Yeni bir tedarik zinciri yapılanmasına ihtiyacımız var.

Proje Yönetim Ofisi kurmak istiyoruz.

Satış tahminini yapay zeka ile yapmak istiyoruz.

Danışmanların genel eğilimi, isteğinizin asıl ihtiyacınız olduğunu varsaymaktır.

Biz ise yavaşlarız ve istediğiniz şeyin hangi sorununuzu çözeceğini, hangi ihtiyacınızı gidereceğini anlamaya çalışırız.

 

Bazen sorun veya ihtiyacınızın yeterli netlikte tanımlanmadığını,

Bazen tüm paydaşların ihtiyaçlarının ele alınmadığını, 

Bazen istediğiniz şeyi yapabilecek uzmanlığın sizde zaten olduğunu ancak hayata geçirmenizin önünde engeller olduğunu,

Bazen çözümün etki edeceği kişilerin direnç gösterdiğini

görürüz.

 

Bunları gördüğümüzde de öncelikle bu konuları çözmeye odaklanırız. Gerisi zaten kolayca akar. Bu sayede etkin ve hızlı ilerleriz.

Büyük projeleri 12 haftayı geçmeyen parçalara bölüyoruz. Büyük projeler yavaş ilerliyor ve büyük varsayımları oluyor. Biz küçük varsayımlar oluşturuyor, onları test ediyor, edindiğimiz bulguyla hızlı ilerliyor, gerekirse hızlı yön değiştiriyoruz.

Büyük varsayımlar, Titanik gibi buzdağlarına çarpıyor. 1 sene sürecek bir projede öngörülemez birçok şey başa geliyor ve bunları en başta yaptığımız kocaman tasarımda yer veremiyoruz. Projenin ortasında da tasarımı değiştirme esnekliği olmadığından kuruma ve insanlara zorla empoze eder bir duruma geliyoruz. 

Ayrıca büyük projeler yavaş ilerliyor, sonlarda hızlanıyor.

 

Bu sebeple uzun süreler alan kültürel dönüşüm gibi projeleri bile, en fazla 12 haftalık parçalara bölüyoruz. Böylece varsayımlarımız küçülüyor, test edilebilir oluyor ve bulgularımızla bir sonraki 12 haftayı daha etkili planlıyoruz, hatta yönümüzü tamamen değiştirebilme imkanımız oluyor.

Ayrıca çok hızlı ve etkili çalışıyoruz.

 

Batık maliyet yanılgısına düşmüyoruz. Yani "o kadar vakit harcadık bir şekilde oldurmamız lazım" zorlamasını yapmamıza gerek kalmıyor. Esnek davranabiliyoruz.

Danışmanlık vermiyoruz, danışmanlık deneyimi sunuyoruz. Siz zaten sektörünüzü çok iyi biliyorsunuz. Biz sizi bilgi ve tecrübenizi işler hale getirecek bir deneyime sokuyoruz.

Size ne yapacağınızı söylemiyoruz. Yıllardır işinizi başarılı bir şekilde yapıyorsunuz zaten. Sektörünüzü iyi biliyorsunuz. İhtiyaçlarınızın giderecek / problemleri çözecek kaynaklar da bünyenizde mevcut.

Biz, bu kaynakları işletmenizi kolaylaştırmak için size bir danışmanlık deneyimi yaşatıyoruz. Süreci hızlandırmak amacıyla konu uzmanlarımız da işin içinde oluyor. Ek yetkinliğe ihtiyacınız oluyorsa kazandırıyoruz.

 

Ancak sizin ihtiyacınızı gideren çözüm nihayetinde sizden çıkıyor. Bu sayede benimsenmesi ve hayata geçmesi de hızlı oluyor.

Bunu yaptığımızda şuna benzer şeyler duyuyoruz: 

Sıradışı bir danışmanlık deneyimi yaşadık.

3-4 beklerken 10 fayda aldık.

bottom of page